זרוע היבשה - יחד בונים עוצמה
Share

מדורים

מצטיינים ביבשה

רעם ראש-האי
פרס מפקד זרוע היבשה ניתן לגופים שגילו הצטיינות יתירה. אלה חלק מהזוכים
שימור המשאב האנושי. (צילום אילוסטרציה)

הדרכה: בית הספר לחימוש
דבר השופטים: "בה"ד 20 מציב סטנדרט של מצוינות בכל תחומי ניהול ופיתוח ההדרכה (...) ההצלחה נמשכת לאורך זמן ובולטת לאור אתגרי הבה"ד".
רקע: בית הספר הצטרף לזרוע היבשה בתחילת 2006 וכבר זכה להערכה. הפעילות ההדרכתית לא נגמרת בבית הספר והלימוד מתפרס לתוך רשת צה"לנט עם "ברקת", מערכת המאפשרת לצפות בכל מערכי השיעור ולחלוק את הידע והניסיון עם אחרים בעזרת פורומים. במישור הלא וירטואלי מפעיל בית הספר את המלט"פ: מרכז למידה טכנולגי פיקודי.
שלוחות של הבסיס פועלות בפיקודים בזמנים שלפני מבחני שלב ומכינים את הקצינים והנגדים לדבר האמיתי. זוהי הפעם הראשונה מזה עשר שנים שהבסיס זוכה בפרס.
דבר הזוכה: מפקד הבה"ד אל"מ דוד אלמקיס מסביר "אנחנו פשוט הבה"ד הכי טוב בכל הזרוע. אנחנו עושים הכול בכוחות עצמנו. זכינו בזכות המערך הטכנולוגי הנרחב והמתקדם המשלב לימודים עיוניים היי–טקיים, בזכות ההכשרה בשטח ובזכות הסגל המצוין. ניתן דגש למיצוב בה"ד 20 בזרוע היבשה והזכייה היא ההוכחה כי עמדנו ביעד".
השימוש בפרס: הכסף יוקצה להעשרת מרכז ההדרכה ואופן השקעתו ייקבע בשיתוף המדריכים. אל"מ אלמקייס: "בכל פעם שאני עומד בפני החלטה אני עושה סקר בקרב אנשי הסגל וגם הפעם זו כוונתי".

מבצעיות: גדוד חרב
דבר השופטים: "הגדוד ביצע תעסוקות בגזרות לחימה שונות ומגוונות, תוך יוזמה וחתירה למגע ובהצטיינות והערכה ראויות לציון (...) וביצוע מיטבי של המשימות, שהוטלו עליו גם בביקורות אבטחה וביטחון אישי".
רקע: גדוד חרב מעוצבת הגליל של פיקוד צפון זכה בפרס בשל פעילותו בלבנון בקיץ שעבר. בכל תקופת המלחמה החיילים לא יצאו לחופשות ופעלו ללא הרף גם לפני המלחמה בלבנון בהיתקלויות בלתי פוסקות בקו העימות בזרעית.
דבר הזוכה: הסמג"ד רס"ן רושדי מתגאה: "סיכלנו עוינים רבים והבאנו חומר מודיעיני רב מלבנון. במהלך כל תקופת הלחימה נפצעו קל שני לוחמים בלבד למרות שנכנסנו ראשונים ויצאנו אחרונים. פעם הייתה אצלנו הרגשה של חוסר הערכה וקיפוח מצד הפיקוד אולם אחרי שזכינו, הרגשה זו נופצה. זה מוכיח שגם אם לא עושים הרבה רעש ועושים הכול בשקט ובצניעות מקבלים הערכה".
השימוש בפרס: כספי הזכייה ישמשו לשיפור היכולות הטקטיות של החיילים עם ציוד מתקדם יותר. "אתה מכיר חי"רניקים", אומר רס"ן רושדי, "אם נקנה להם עוד משחק הוא ממילא יתפרק עוד שבועיים".

טכנולוגיה: חט"ל (ענפי רק"מ ואמל"ח), מש"א 7000 ומנת"ק
מנימוקי השופטים: "פרויקט המיגון הסטטיסטי לדחפור D9R הוא פרויקט חדשני ויצירתי שבזכות חשיבה מקורית תרם משמעותית למבצעיות"
רקע: "הפרויקט הונע בעקבות החטיפה של רב"ט גלעד שליט", אומר רע"ן רק"מ בחט"ל, סא"ל דורון. אחרי החטיפה נכנסו דחפורי ה–D9R של גדוד הצמ"ה של הנדסה לעזה.
הפגיעה הראשונה בדחפור לא איחרה לבוא ואז נפלה ההחלטה למגנם. נקבע כי עשרות כלים ימוגנו בלו"ז קצר במיוחד ואכן שבוע בלבד חלף מהעלאת הרעיון ועד לביצועו בשטח.
התקנת המיגון התבצעה בנזמית ובבית הלל, ולא בבתי המלאכה כפי שנהוג, כך חסכו בזמן ובעלויות. המיגון מנע פגיעה קטלנית בחיי אדם ועצר כמות מכובדת של פצמ"טים. בעקבות ההצלחה בעזה ובלבנון הוחלט ליישמו גם בכלים אחרים.
הפרויקט המורכב חולק בין כמה גופים שעבדו סביב השעון. את הפרויקט ניהלה מחלקת רק"מ של החט"ל באישור מחלקת אמל"ח ובשיתוף פעולה עם מש"א 7000 שעבדו בשטח ואנשי המנת"ק שנתנו את הפתרון הטכני.
השימוש בפרס: כספי הזכייה יופנו לשדרוג חדרי הדיונים ושיפור סביבת העבודה.

משאבי אנוש: יטא"מ דרום
דבר השופטים: "היחידה הוכיחה מיצוי גבוה של הפרט ושימור המשאב האנושי (...) הצטיינה בביקורות והשקיעה רבות בפיתוח וטיפוח החיילים והמפקדים".
רקע: כוח האדם בבסיס היחידה הטכנולוגית האחזקתית מורכב ברובו מאוכלוסייה מיוחדת עם רקע סוציו–אקונומי נמוך. מפקד הבסיס אל"מ יורם גרומן הורה להציב את הטיפול בבעיות הללו במרכז העשייה ולהפוך את הטיפול באוכלוסיות המיוחדות לחלק אינטגרלי מהמערך. כל מפקד עובר חפיפה משא"נית ומדי חודש יש בדיקה של ההישגים מול תוכנית העבודה וקביעת יעדים חדשים כדי למצות את הטיפול בכל הבעיות.
בנוסף הוקם בבסיס מחסן לריכוז תרומות ביגוד, ריהוט ומוצרי חשמל.
דבר הזוכה: רס"ן לימור שלגי רמ"ד משאבי אנוש בבסיס: "תמיד יש לאן להגיע ולאן לשאוף. צריך להגדיל ולהמשיך להשתפר ולהגיע לכל חייל".
השימוש בפרס: ביחידה עדיין לא הוחלט מה יעשו עם הפרס. עם זאת, ברור לכולם כי הזכייה תוקדש לרווחת הפרט.

מפעל חיים: סא"ל (מיל') הרב שמעון אלמליח
דבר השופטים: "הרב אלמליח פעל רבות לקידום גיוסם של בנות דתיות לשרות משמעותי ואיכותי בצה"ל המשלבים לימודי תורה במדרשה ושירות צבאי (...) במסגרת הפרויקט התגייסו מאות בנות וקרוב למאה מתוכן התקדמו לקצונה".
רקע: הרב הקים את גרעיני הנח"ל "הדס" "מעיין" ו"באר" ופעל לשילובן של הבנות במודיעין ובתפקידי מש"קיות וקצינות ת"ש וחינוך. אחת מהבנות שהתגייסה בעידודו הפכה ללוחמת בקרקל. במשך שנים רבות שימש הרב כתובת ומקור ידע בכל הקשור לשירות נשים בצה"ל. בינתיים הספיק אלמליח להשתחרר מצה"ל והוא מקווה להמשיך בקו העבודה שהתחיל בשירותו בצה"ל.
דבר הזוכה: "זוהי הרגשה טובה. זה מראה שמעריכים את מה שעשיתי".

 
 
הדפס 
תוך שבוע בוצע המיגון. D9R מוגן
תוך שבוע בוצע המיגון. D9R מוגן
Feedback Form